Muzykoterapia

MuzykoterapiaŚwiatowa federacja muzykoterapii podaje, że „Muzykoterapia jest wykorzystaniem muzyki i/lub jej elementów (dźwięk, rytm, melodia, harmonia) przez muzykoterapeutę i pacjenta, klienta lub grupę w procesie zaprojektowanym dla ułatwienia komunikacji, uczenia się, mobilizacji, ekspresji, koncentracji fizycznej, intelektualnej i poznawczej w celu rozwoju wewnętrznego potencjału oraz rozwoju lub odbudowy funkcji jednostki, aby mogła ona osiągnąć lepszą integracje intra - i  personalną a w konsekwencji lepszą jakość życia.
Według Tadeusza Natansona „Muzykoterapia jest jednym spośród działań zmierzających w kierunku rehumanizacji współczesnego życia przez wielostronne wykorzystanie wielorakich walorów substancji muzycznej w celu korzystnego wpływania na współkształtowanie zarówno środowiska, w którym człowiek żyje i działa, jak i panujące w nim stosunki międzyludzkie.”
Muzykoterapia  ma wpływ na samopoczucie człowieka, poprawia nastró , dostarcza pozytywnych przeżyć, pozwala na dotarcie do głęboko ukrytych konfliktów, wydobywa i aktywizuje emocje, pozwala na przełamanie nieśmiałości.

Muzyka w procesie terapeutycznym uruchamia procesy fizjologiczne, neurofizjologiczne , neurochemiczne, wpływa na układ wegetatywny i hormonalny, zauważono  związek pomiędzy charakterem muzyki a układem sercowo naczyniowym, muzyką można również oddziaływać na metabolizm, energię muskularna, przyspieszać oddech lub zmniejszać jego regularność powodować zmiany w tętnie i ciśnieniu krwi, obniżać próg dla bodźców sensorycznych, wpływać na wydzielanie wewnętrzne, odpowiednio dobraną muzykę stosuje się w łagodzeniu bólu i w czasie zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, w położnictwie i ginekologii. Oddziaływanie muzyką stosuje się w chorobach psychosomatycznych, a także w rehabilitacji narządów ruchu.

Muzykoterapia u dzieci

Muzykoterapia jest uniwersalnym środkiem  pozwalającym łączyć się ze wszystkimi innymi technikami terapii. Stosuje się ją u dzieci z rożnego rodzaju deficytami (poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne), jak i również w celu poprawienia jakości życia, stymulowania rozwoju dziecka, odkrywania możliwości i potrzeb rozwojowych. Ma wieloraki wpływ na psychosomatyczny ustrój człowieka dzięki połączeniu organu słuchu, wzgórza, układu limnicznego, dlatego muzyka wywołuje reakcje emocjonalne, wegetatywne i neurofizjologiczne. Poza niewątpliwą przyjemnością, którą dzieciom sprawia muzyka dostarcza ona również, doznań emocjonalnych, przeżyć estetycznych. Stymuluje poszczególne formy aktywności życiowej , odbiór bodźców słuchowych, spostrzeganie przedmiotów (kolorowe instrumenty), ćwiczy koordynacje wzrokowo-ruchową, reguluje napięcie mięśniowe, ćwiczy koordynacje ruchów ciała. itd. Obserwując reakcje słuchowe na rożne bodźce można zaobserwować czy dziecko rozwija się prawidłowo, np. czy obraca główkę w kierunku dźwięku, czy poszukuje źródła dźwięku, w jakiej pozycji słucha.

Dzieci ze złożoną niepełnosprawnością podczas zajęć z muzykoterapeutą  ćwiczą aktywność związaną z własnym ciałem, aktywność ukierunkowaną na inne osoby i przedmioty. Wykorzystuje się tutaj muzykoterapię z elementami rytmiki, śpiewu, gry na instrumentach, elementami ćwiczeń  Weroniki Sherborne. Zajęcia mają stały schemat: powitanie, realizacja tematu (piosenki dotyczące zabawek, otaczającego świata, pór roku) relaksacja i pożegnanie.

Zajęcia z muzykoterapii sprawiają, że wydłuża się koncentracja uwagi pacjenta na wykonywanych czynnościach i stymuluje się  rozwój jego wyższych funkcji psychicznych  (w tym mowy).
W sesji muzykoterapii może uczestniczyć każda osoba, bez względu na poziom jej umiejętności muzycznych, stopień niepełnosprawności, czy rodzaj zaburzeń. Przeciwwskazania odnoszą się jedynie do osób cierpiących na tzw. epilepsję muzykogenną oraz w przypadkach ostrych stanów psychotycznych


CENNIK ZAJĘĆ USTALANY INDYWIDUALNE

Polecamy

Polecamy BOSONOGĄ KRÓLOWĄ

 

Epicka opowieść doprawiona szczyptą tabaki, zapachem pomarańczy i solidną dawką tańca i muzyki z których zrodziło się flamenco – wspólnie z Wydawnictwem Albatros, polecamy BOSONOGĄ KRÓLOWĄ, najnowszą powieść bestsellerowego autora hiszpańskiego, Ildefonso Falconesa.